Frysztat jest drugim nastarszym miastem Śląska Cieszyńskiego i następny medal temu miastu będzie poświęcony. Poniżej przedstawiamy projekty
Na awersie historyczny ratusz starego miasta z fontanną żeliwną w przodzie
Rewer zaś baśniowy. Legenda o frysztackim dzwonie i historia uciekającego dzwonu z Cieszyna do Frysztatu
Realizacja - wiosna 2020
19. październik 2018 to data emisji 10. jubileuszowego srebrnego Grosza cieszyńskiego który poświęcony jest 100 leciu ukonstytuowania się Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.
Na awersie portrety trzech przywódców: Jan Michejda, Tadeusz Reger i ks. Józef Londzin.
Na rewersie dochowana pieczęć RNKC ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego
13. listopada zaprezentujemy państwu nowy grosz poświęcony jednemu z najstarszych miast Sląska Cieszyńskiego miastu Skoczów, które obchodzi w tym roku 750 lat.
Rozpoczynamy tak prezentację miast i miejscowości Sląska Cieszyńskiego i chcemy tak kolekcji dać szerszy wymiar.
W przyszłym roku 750 lecie obchodzić będzie historyczny Frysztat i ten temat też będziemy chcieli zaprezentować.
Tymczasem na awersie aktualnego medalu jest skoczowski ratusz, na rewersie zaś herb miasta z 1797 roku.
Złoty wariant Tramwai cieszyńskich
Od 5.12.2016 w sprzedaży złoty wariant Tramwai cieszyńskich. Paramatry wg. dotychczasowego standartu. Wykonane w jakości lustrzanej. Wszyscy zainteresowani proszeni są o kontakt.
20:39:54
2016-12-04
Cieszynianka wiosenna - Hacquetia epipactis
Ten mały niepozorny kwiat wczesnowiosenny, występujący w naszej części Europy najliczniej na pogórzu cieszyńskim, otrzymał nazwę łacińską na cześć Baltazara Hacqueta,francuskiego lekarza i przyrodnika, który w latach 1787-1810 był wykładowcą na uniwersytetach w Krakowie i we Lwowie i swe badania przyrody w Karpatach opisał w swoim obszernym czterotomowym dziele.
Nazwę miejscową cieszynianka jako oficjalną nazwę botaniczną zaproponował w roku 1924 profesor cieszyńskiej Wyższej Szkoły Rolniczej Kazimierz Simm i jeszcze w tym roku nazwa została zaakceptowana.
Z kwiatem tym wiąże się cały szereg opowieści o tym,w jaki sposób kwiatek przywędrował do Cieszyna. Najbardziej znana jest opowieść o żołnierzu szwedzkim z czasów wojny trzydziestoletniej, który został ciężko ranny i umierając poprosił, by na jego grób wysypano ziemię z woreczka, który nosił na szyi. W ten sposób na grobie żołnierza miały zakwitnąć pierwsze cieszynianki pochodzące ze Szwecji.
W rzeczywistości cieszynianka do nas przywędrowała z południa Europy przez Bramę Morawską tysiące lat wcześniej, a w Skandynawii w ogóle bylina ta nie występuje.
Nie zmienia to jednak faktu, iż cieszynianka jest symbolem przywiązania do ziemi rodzinnej, a w sztuce miejscowej pojawia się bardzo często między inymi na elementach stroju cieszyńskiego – hoczkach, trówłach cieszyńskich czy słynnych strzelbach Cieszynkach.
Nasz nowy grossus:
A: Kwitnąca cieszynianka i znak Grossus Tessinensis
R: Hoczek z kobiecego stroju cieszyńskiego z motywem cieszynianki
Długo oczekiwane bicie Józef Bożek konstruktor i wynalazca w złotej wersji ujrzało światło dzienne. Tym razem skorzystaliśmy z usług Mennicy Praskiej. To już trzecia mennica po Mennicy Czeskiej i Mennicy Kremnica która zaangażowała się w naszą kolekcję. Wynik jest naprawdę ekskluzywny.
2013-10-09
140 rocznica założenia najstarszego banku na Sląsku Cieszyńskim
Powstanie w 1873 roku Towarzystwa Oszczędności i Zaliczek w Cieszynie miało w dziejach Śląska Cieszyńskiego doniosłe znaczenie i było ukoronowaniem wieloletnich starań podejmowanych przez grono niestrudzonych miejscowych działaczy.
Z tej okazji wraz z zarządem banku wyemitowaliśmy 7 srebrny Grossus Tessinensis poświęcony 140. rocznicy Banku Spółdzielczego w Cieszynie.
Na rewrsie umieszczone są dwie wybitne postacie zarządzające Towarzystwem w pierwszym okresie jego działalności: Hilary Filasiewicz i Adam Sikora. Adama Sikorę znają Cieszyniacy również jako fundatora parku leżącego nad Olzą po stronie Czeskiej.
Przedstawiamy Państwu drugą monetę zastępczą Tramwaje w Cieszynie z edycji Grossus Tessinensis grosz GT wyemitowaną 1. lipca 2012 i ważną do 31. grudnia 2012 w wybranych placówkach Cieszyna. Moneta o średnicy 30 mm w wersji Nordic Gold w nakładzie tylko 1200 szt.
Ubiegłoroczna z okazji 1200 lat Cieszyna
Emisja kolejnego szóstego medalu z serii Grossus Tessinensis Tramwaje w Cieszynie przewidziana jest na piątek 27. kwietnia 2012. Równocześnie zapraszamy również do odwiedzenia przepięknych stron Muzeum Sląska Cieszyńskiego poświęconych właśnie Tramwajom Cieszyńskim.
W tym tygodniu już w sprzedaży srebrny Józef Bożek konstruktor i wynalazca.
2011-06-18
Złoty grosz z okazji 1200 lecia Cieszyna w spredaży od 25. listopada 2010. Więcej informacji na stronach Emisje i Sklep
2010-06-24
Ciszyńska Madonna 2010 w złocie już w sprzedaży. Limit ostateczny ustalono na 40 szt. Ponieważ większoś edycji pokrywają zamówienia prosimy chętnych o szybki kontakt.
Następne emisje poświęcone 1200 leciu Cieszyna na przełomie maja i czerwca.
2010-04-21
Cieszyńska Madonna 2010
Pod koniec marca b.r. wyemitowana zostanie seria dodatkowa Cieszyńska Madonna 2010. Seria limitowana 80 szt w złocie. Ponieważ edycja z początku roku 2009 jest dawno sprzedana a wielu kolekcjonerów chce zebrać całą kolekcję tematyczną Grossus Tessinensis, zadecydowaliśmy o tej emisji dodatkowej.
Rożnica będzie w roku wybitym w logo Grossus Tessinensis na awersie - 2010.
Osoby zainteresowane prosimy o szybkie składanie zamówień, ponieważ realizacja będzie wg. kolejności zgłoszeń.
Przewidywana cena emisyjna 1 550 Zł.
Złote wykonanie Grosza Cieszyńskiego Leopold Szersznik i Muzeum Sląska Cieszyńskiego już w sprzedaży.
2009-12-08
Nowy medal Leopold Szersznik i Muzeum Sląska Cieszyńskiego w sprzedaży od 26 pażdziernika
Leopold Jan Szersznik ur. w 1747 r. to jeden z najwybitniejszych obywateli w dziejach miasta Cieszyna. Był wszechstronnie wykształconym humanistą, członkiem zakonu Jezuitów. Studiował w Ołomuńcu, Brnie i Pradze. Po kasacji zakonu powrócił do rodzinnego Cieszyna, aby w tym prowincjonalnym miasteczku podjąć pracę oświatową. Jako członek władz miejskich aktywnie uczestniczył w odbudowie Cieszyna po tragicznym pożarze 1789 r.
To właśnie Szersznik, wykorzystując swą wiedzę i talent spowodował, że Cieszyn osiągnął pozycję ośrodka kulturalnego o ponadregionalnym znaczeniu. Pozostawił po sobie dwa wielkie dzieła.
Pierwsze to biblioteka, która w roku jego śmierci (1814) liczyła 12 tysięcy tomów i zawierała druki z XVIII, XVII i XVI wieku oraz kilka inkunabułów. Dziś jej spadkobiercą jest Książnica Cieszyńska.
Drugie to muzeum powstałe w 1802 r., będące najstarszą tego typu publiczną placówką na Śląsku. Jego kontynuatorem jest Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie.
Przedstawiamy naszych autorów:
Urodzona w1966 roku w Pilicy. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby w 1991 roku. Uprawia rzeźbę, rysunek, malarstwo, zajmuje się pracą pedagogiczną. Autorka wielu rzeźb sakralnych, medali okolicznościowych oraz ilustracji do podręczników szkolnych. Bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Prace w zbiorach Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu.
Wyróżnienia: Ogólnopolski Konkurs Sztuki sakralnej „Sodeglo”, Poznań 1990; Konfrontacje Najmłodszych Artystów Krakowskich, Myślenice 1992; II nagroda w konkursie na cieszyńską pamiątkę, Cieszyn 1997; I nagroda w konkursie na projekt i wykonanie tablicy poświęconej ks. L. J. Szersznikowi, Cieszyn 1997; I nagroda w konkursie na pomnik ks. L. J. Szersznika, Cieszyn 1999.
Mennica informuje! Srebrny Grosz Cieszyński 300 lat kościoła Jezusowego do odbioru 20 maja, tak więc w sprzedaży od 21 ...
W naszym sklepie można nabyć kasety na 15 szt srebrnych lub złotych groszy. Pod monetami jest również miejsce na 15szt folderów!
Następna emisja w maju !
Informujemy, iż w maju będzie bita emisja nr. 3 - 300 lat kościoła Jezusowego na Wyższej Bramie. Wyprzedzi więc emisję nr 2, która z przyczyn technicznych pokaże się dopiero w czasie wakacji.
Uwaga !!! W styczniu pokaże się Cieszyńska Madonna w złotym wykonaniu. Ponieważ chodzi o emisję na zamówienie prosimy ewentualnych zainteresowanych o szybki kontakt. Nakład tylko 80 szt. Tylko kilka jeszcze wolnych !!!
Mamy przyjemność zaprezentowania projektu emisji nr. 2. Na awersie znajduje się gmach Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie - widok od ul. Regera oraz plakietka Grossus Tessinensis 2009. Rewers niesie portret ks. Leopolda Jana Szersznika, założyciela pierwszego muzeum w obszarze byłej Monarchii Austrowęgierskiej.
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy w dniu 23 października 2009 r o godz 18-tej na uroczystą promocję nowego medalu z serii Grossus Tessinensis do Muzeum Sląska Cieszyńskiego przy ul Regera 6 w Cieszynie.
Nowy medal poświęcony jest właśnie Muzeum i jego założycielowi ks Szersznikowi.
Dzięki uprzejmości Muzeum można będzie zwiedzić ekspozycję i zobaczyć między innymi Cieszyńską Madonnę.
Bardzo nam będzie miło spotkać się z Państwem
Złote wykonanie grosza 300 lat kościoła Jezusowego dostępne będzie w sierpniu
Złota wersja grosza 1200 lat Cieszyna w sprzedaży od 25.listopada. Informacje o emisji na stronach Emisje i Sklep
2010-11-24 21:41:21
W tym tygodniu zostały wyemitowane dwa bicia. Pierwsze, to planowany srebrny medal nr.4 z okazji 1200 lecia Cieszyna, oraz mosiężna moneta zastępcza 1200 Grossus Tessinensis o wartości 1200 groszy czyli 12,-- Zł (80,--Kč). Monetę tę można nabyć i zarazem zbyć w sklepie ELMAX ELEKTRO na rynku w Cz. Cieszynie.