PLCS
TOPlist


Fryštát, dnešní Karviná, je druhým naším nejstarším městem. Věnujeme mu proto další připravovanou medaili.

Avers: Historická radnice a kašna na Fryštátském náměstí

 

Projekt_Frysztat_awers

Revers: Legenda o fryštátských zvonech, utíkající zvon z Těšína do Fryštátu :-)

Projekt_Frysztat_rewers

Emise se připravuje na jaro 2020

 

 

 

 

19. října 2018 je datum emise 10. jubilejního Tšínského groše věnovaného stému výročí založení Národní rady Těšínského knížectví.

Avers:  Jan Michejda, Tadeusz Reger a  Józef Londzin tři vůdčí osobnosti NRTK

Revers: dochovaná pečeť ze sbírek Muzea Těšínského Slezska

 

Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego awers

 

 

Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego rewers

 

 

 

13. listopadu 2017 vám budeme prezentovat nový Grossus, který bude věnovaný městu Skočov. Skočov je jedním z nejstarších měst Těšínského Slezska a v tomto roce slaví 750 let. Začínáme tak s prezentací měst a obcí Těšínska a chceme tak kolekci dát širší rámec. V příštím roce stejné vyročí bude slavit Karviná resp. Fryštát a budeme chtít taky jej prezentovat.

Na přední straně medaile je skočovská radnice, na zadní straně erb Skočova z roku 1792.

 

 

Skoczów ratuszSkoczów herb 1792

 

 

 

 

Zlatá ražba Těšínské tramvaje

 

Od 5.12.2016 bude v prodeji zlatá varianta groše Těšínské tramvaje. Parametry dle zavedeného standardu. Provedení PROOF.  Doháníme tak zpoždění zlaté edice. Všechny zájemce prosíme o kontakt.

20:31:05

04.12.2016

 

Tramwaje cieszyńskie Au awersTramwaje cieszyńskie Au rewers

 

 

 

 

Těšíňanka – Hvězdnatec zubatý – Hacquetia epipactis

Malá nenápadná květina rozkvétající brzy na jaře. V naší oblasti se nejvíce vyskytuje na těšínském pohoří a svůj latinský název obdržela na počest francouzského lékaře a přírodovědce Baltazara Hecqueta, který v létech 1787-1810 přednášel na univerzitách v Krakově a ve Lvově a provedl základní výzkumy přírody v Karpatech.

Místní název těšíňanka navrhnul jako oficiální název v roce 1924 profesor těšínské Vysoké školy zemědělské Kazimierz Simm a ve stejném roce byl název oficiálně přijat.

S květinou a jejím původem se váže celá řada místních legend. Nejznámější je vyprávění o umírajícím švédském vojákovi z období třicetileté války, který před smrtí prosil, aby na jeho hrob byla vysypána  hrouda rodné země, kterou nosil s sebou. Tak na jeho hrobě měly zakvést první těšíňanky.

Ve skutečnosti se těšíňanka k nám dostala přes Moravskou bránu z jižní Evropy před tisíci léty a ve Skandinávii se vůbec nevyskytuje. To nic nemění na faktu, že je u nás symbolem lásky k rodné zemi a v místní lidové tvorbě se hojně vyskytuje. Třeba na těšínském kroji – stříbrné hočky, na těšínských truhlách nebo jako dekorace slavných těšínských pušek.

Naše nová ražba:

A: Kvetoucí těšíňanka, kolorovaná a znak Grossus Tessinensis

R: Hoček - spona na těšínském ženském kroji s motivem těšíňanky

 

těšíňanka AHoczek cieszynski

 

 

 

Dlouho očekávaná ražba zlatého provedení Josefa Božka je zde. Provedli jsme ji tentokrát v Pražské mincovně. Je to již třetí mincovna kterou jsme zapojili do ražby naších medailí a výsledek je excelentní.

 

Josef Božek vynálezceVynálezy a konstrukce Josefa Božka

09.10.2013

 

 

 

Koncem dubna jsme vydali ve spolupráci s vedením Družstevní banky v Těšíně 7. stříbrnou medaili Grossus Tessinensis věnovanou 140. výročí založení této banky. Medaile je dostupná i v mosazném Nordic Gold provedení. Na reverzu je i známá postava české strany Těšína Adam Sikora - donátor stejnojmenného parku.

 

 

140 let Družstevní banky v Těšíně

 

 

 

 

Představujeme Vám novou medaili Nordic Gold- mosaz Těšínské tramvaje. Po loňské velice úspěšné emisi Nordic Gold 1200 let Těšína se již jedná o druhou emisi v uvedené kvalitě materiálu. Náklad je pouze 1200 ks. Růměr 30 mm.


Loňská emise

 

 

 

 

 

Nová emise Těšínské tramvaje ve stříbře bude uvedena do prodeje v pátek 27. dubna 2012.

Jedná se o 6. medaili edice Grossus Tessinensis. Zároveň Vás zveme na velmi pěkně zpracované www stránky MuzeaTěšínského Slezska věnované právě Těšínským tramvajím

 

 

 

 

 

V týdnu od 20. června zahajujeme prodej stříbrné medaile Josef Božek konstruktér a vynálezce

 

 

18.06.2011

 

 

 

Zlatá ražba 1200 let Těšína již v prodeji. Více informací o ražbě na stranách Emise a Obchod.

 

24.11.2010 21:46:31

 

 

Tento týden byly dokončeny dvě ražby. Plánovaná stříbrná ražba č.4  1200 let Těšína a mimořádná ražba mosazného žetónu ke stejnému výročí. Tímto žetónem v hodnotě 80,-- Kč je možné platit v prodejně ELMAX ELEKTRO na náměstí ČSA (ul.Odboje) v Českém Těšíně. Také si jej tam můžete pořídit.

 

 

 24.06.2010

 

 

Ražba zlaté Těšínské Madony 2010 je již v prodeji. Limit byl stanoven na 40 ks a jelikož objednávek se sešlo celkem dost, zbývají už jen poslední kusy.

Další ražby s tématikou 1200 let Těšína se připravují na přelom května a června.

21.04.2010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Těšínská madona 2010

 

Koncem března bude vyražena zlatá medaile Těšínská madona 2010. Limitovaná série 80 ks. Jelikož medaile z roku 2009 byla dávno vyprodána a spousta sběratelů má zájem o úplnou kolekci zlatých medailí Grossus Tessinensis, rozhodli jsme se pro tuto mimořádnou emisi.

Medaile se bude lišit od původní rokem ražby, který je vyznačen na aversu v logu Grossus Tessinensis a bude 2010. 

Zájemci budou uspokojování dle pořadí objednávek, proto doporučujeme rychle objednat.

Předpokládaná emisní cena 10 500,-- Kč.

 

 

Zlatý Grossus Leopold Scherschnick a Muzeum Těšínského Slezska již v prodeji.

 

08.12.2009

 

 

 

 Nová stříbrná medaile věnována Leopoldu Scherschnickovi a Muzeu Těšínského Slezska v prodeji od 26. října.

 

 

 

Leopold Jan Scherschnick (narozen v r. 1747), všestranně nadaný a vzdělaný humanista, člen jezuitského řádu, byl významnou osobností města Těšína. Studoval v Olomouci, Brně a Praze. Po zrušení  jezuitského řádu se vrací do rodného Těšína a věnuje se osvětové práci. Je také členem městského zastupitelstva a  aktivně se účastní přestavby města po tragickém požáru v roce 1789. Tento neobyčejně talentovaný a vzdělaný muž způsobil, že se Těšín stal významným kulturním centrem. Zanechal po sobě dvě velká díla, jejichž význam je nadčasový a nadregionální. Prvním je knihovna, ve které v roce jeho smrti (1814) bylo  dvanáct tisíc knih, mnoho děl z 16., 17. a 18. století a také několik inkunábulí. Její pokračovatelkou dnes je Książnica Cieszyńska. Jeho druhým významným činem bylo založení nejstaršího muzea ve Slezsku v roce 1802. Dnešní Muzeum Těšínského Slezska v Těšíně je pokračovatelem této instituce.

 

 

 

 

Vážení přátelé

 

Srdečně Vás zveme dne 23. října 2009 v 18°°hod. na uvedení nové ražby z série Grossus Tessinensis do Muzea Těšínského Slezska v polské části Těšína (ul. Regerova 6, poblíž radnice)

Jedná se o medaili s tématikou Těšínského muzea a jeho zakladatele  Leopolda Šeršnika.

Bude možné si také prohlédnout expozici tohoto muzea s unikátní Těšínskou madonou.

 

Budeme velmi potěšeni Vaši návštěvou.

 

 

 

 Zlaté provedení 300 let kostela Ježíšova přislíbila mincovna na srpen

 

 

Zpráva z mincovny! StříbrnýTěšínský groš 300 let kostela Ježíšova k odběru

20. května !!!

 

 

 

 

 

 

 V našem obchodě lze zakoupit exkluzivní kazety na 15 ks stříbrných nebo zlatých Těšínských grošů. Pod plato je možné uschovat certifikáty !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další ražba se objeví v květnu !

Informujeme, že v květnu bude ražena emise č.3  – 300 let kostela Ježíšova na Vyšší Bráně. Předběhne tak emisi č.2, která má určitý technicý skluz a objeví se o prázdninách.

 

 

Pozor!!! V lednu se ukáže Těšínská Madona ve zlatě. Jelikož se jedná víceméně o ražbu na objednávku prosíme případné zájemce o rychlý kontakt. Emise pouze 80 ks.
Volných je pouze několik kusů !!!



Představujeme grafický návrh emise č. 2. Na aversu je vyobrazeno sídlo
Muzea Těšínského Slezska v Těšíně, pohled z Regerovy ulice společně s plaketkou
Grossus Tessinensis 2009. Na reversu je podobizna Leopolda Jana Šeršníka,
zakladatele prvního muzea na území bývalé Rakousko-Uherské monarchie.